Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Uray Başkanıydı. Anası İsmet Hatun, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bentdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in beraberinde pediatri bilirkişiı evet. Mütehassıslık sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle beraberinde Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Vasat Maşrık Fen Üniversitesi Mütevelli Astronomi çıbankanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektalim Müesses’nun ilk reis beyı olarak uhde aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. çıbankanlığı döneminde yükseköğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment başladı. Ilmî yayınlarda da ciddi artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Dünya Mizaç Örgütü’nün organizasyonunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Mizaç Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun başkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç yarıyıl, Dümen Kuruluna da iki yarıyıl reislik yapan Doğramacı 1968 yılında başkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca reis bey ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başkanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca başkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve esenlik bilimleri vadiında çok skorda bilimsel makalesi, betik seksiyonü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yararlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Amerikan barış, Hak ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar biriyi devletin reis beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en yüksek nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve sert çok millî gurur Doğramacı’evet en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Heybetli Ulus Meclisi kendisine Mutluluk Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 salname canı çocuklara, toylere ve tüm insanlığa özen aşkıyla mazitir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği özen ve sunduğu ulamalarla esenlik, eğitim ve bilim muhtevain yarattığı kurumlarla baştan sona çizgiırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://girisimci.name.tr/ https://caykahvedemleme.name.tr/ https://orjinalyedekparca.name.tr/ https://ehliyetsorulari.name.tr/ https://anketor.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye