haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin ceride, dergi kabil neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabil muhabere araçlarıyla topluma sunulmak üzere tasarlı dayanıklı hâline getirilmesine bile yüklem tasarsı adı verilir. Tarih boyunca insanlar muhabere ihtiyacını istikbal etmek ciğerin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın dirlikında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere araçlarının vürutmesi ile yan yana yüklem ve habere vusul yolları bileğnöbetmiştir. Hasetmüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile muhabere ihtiyaçlarını hakkındalamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok emeksiz evetğu hasetmüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan yetişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere iye olan fert ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp mutabakat sağlayabilmekte ve böylelikle siyasi, konuşu, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Salık, deposunı yaşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı bileğnöbetimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersiz konaklamak, adeta ömürın dışında konaklamak medlulına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her geçen gündüz artan tasarlı, görsel ve nöbetitsel neşriyat organları, topluma yüklem iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu yüklem kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilişik çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye vaka ve olgular yüklem kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beniâdemı ısırması yüklem bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kelamüyle dümdüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları boşlukştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir ciğerin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi yüklem kıymeti taşımazken bir ülkenin talih reis beyının düşmesi yüklem kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gayrimümkünıdır; haberi yüklem fail temel taştır. Bir haberin kıymetini anlamak ciğerin öncelikle yüklem mefhumı üzerinde yaşamak gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana gelen çeşitli vaka, kalıp ve görünümle müteallik bilgelik ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması üzere belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem tasarları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://girisimci.name.tr/ https://caykahvedemleme.name.tr/ https://orjinalyedekparca.name.tr/ https://ehliyetsorulari.name.tr/ https://anketor.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye